Audiobooki w dziecięcym pokoju
IWONA SMÓLZamieszczono: 2023-05-22 10:30:23
(Aktualizacja: 2023-05-22 10:51:23)
nauka języka
Zachęcam aby proponować dzieciom audiobooki. Czytane i muzycznie opracowywane książki i bajki, mają mnóstwo zalet również w kontekście utrwalania znajomości drugiego języka oraz poszerzania słownictwa.

Jeśli przyzwyczaimy dzieci do odsłuchiwania bajek lub podcastów to możemy zaoszczędzić czas, który zazwyczaj przeznaczamy na wspólne czytanie książek, chociaż oczywiście nie może być to całkowity zamiennik. Kiedyś słuchaliśmy ich tylko na płytach CD, ale dzisiaj pliki audio dostępne są w Internecie na wyciągnięcie ręki. Dzieci lubią słuchać bajek podczas innych aktywności, na przykład bawiąc się lego, modeliną lub kolorując. Starsze dzieci chętnie słuchają, gdy odpoczywają po szkole lub przed snem. Audiobooki świetnie sprawdzają się również w podróży. Zachęcam do zaproponowania dzieciom tej formy spędzania czasu, gdyż wiążą się z tym same pozytywne rzeczy, również w kontekście oswajania się w drugim językiem. Zebrałam je w dziesięciu punktach!
 

DLACZEGO WARTO PROPONOWAĆ DZIECIOM KSIĄŻKI W FORMIE AUDIOBOOKÓW??

 

Audiobooki świetnie rozwijają wyobraźnię dzieci. Dobrze przygotowane nagranie, pełne jest różnych dźwięków (muzyka budująca nastrój, odgłosy zwierząt, odgłosy miasta lub lasu). Nawet jeśli książka została tylko przeczytana przez lektora bez opracowania dźwiękowego to i tak czytający aktor robi to tak profesjonalnie, że dziecko z łatwością może popuścić wodze wyobraźni. Nie widzi scen z bajek w telewizji ani ilustracji z książki. Cała opowieść rozgrywa się u niego w głowie!

 

Audiobooki uspokajają – wyciszają - relaksują. Szczególnie po aktywnej zabawie lub dniu spędzonym na koncentracji w szkole. Do przeczytania książki trzeba się bardziej zaangażować. Płytę CD wystarczy tylko włączyć, położyć się, zamknąć oczy i odpłynąć w świat opowieści.

 

Audiobooki rozwijają mózg. Słuchanie książek podobnie jak czytanie bardzo rozwija emocjonalnie. Słuchając, uaktywniamy jednak inną strefę mózgu niż podczas czytania. Neurony zostają pobudzone do nowej aktywności. Mózg dziecka uczy się zapamiętywać informacje ze słuchu, co bardzo przyda się w szkole.

 

Audiobooki to dużo lepsza alternatywa na spędzenie czasu z bajką niż telewizja czy DVD. Przede wszystkim nie niszczy wzroku dziecka i nie dostarcza w szybkim tempie szalonych obrazów do mózgu. Aktywizuje inne jego obszary niż te potrzebne przy oglądaniu.

 

Dzięki audiobookom dziecko znacznie poszerzy słownictwo, rozwinie pamięć i nauczy się koncentracji. Jeśli chcemy, aby dziecko słuchało w innym języku, to należy pamiętać o tym, że powinien być to język znany przynajmniej na podstawowym poziomie. Dzięki nowym kontekstom, słuchacz lekko zapamięta nowe zwroty i wyrażenia w drugim języku.

 

Słuchanie bajek usprawnia funkcje poznawcze dziecka, pogłębia inteligencję poznawczą oraz rozwija empatię. Związane jest to z faktem, że zmysł słuchu odgrywa ogromną rolę w odkrywaniu świata przez dziecko. Wzbogacone muzyką i efektami dźwiękowymi nagranie wspaniale przemawia do wyobraźni.

 

Audiobooki motywują dziecko do tego, aby sięgać po książki. Szczególnie dzieciom nielubiącym czytać proponowałabym słuchanie książek, aby uświadomić im jak niezwykle emocjonujące może być zanurzenie się w opowieść.

 

Audiobooki dają według mnie drugie życie książce. Lektor wzbogaca ją o nową interpretację a dobrze „zagrana” książka pozostaje w głowie dłużej niż czytana.

 

Audiobooki twórczo wypełniają czas dziecka przeznaczony często na nudę np. podczas podróży lub gdy musi czekać aż rodzic ogarnie codzienność, aby usiąść z nim i poczytać książkę. 

 

Audiobooki to fantastyczna forma rozrywki. Dają możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym. Rozbawiają, budują klimat, trzymają w napięciu, edukują muzycznie i literacko.

© 2024 Instytut Językowy Echo™. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie - dip it.