Dobre warunki do nauki
IWONA SMÓLZamieszczono: 2023-05-31 12:53:11
(Aktualizacja: 2023-05-31 13:38:44)
edukacja dzieci
Czy zastanawiasz się jak pomóc dziecku w osiągnięciu lepszych efektów w nauce? Niektórzy zapisują dzieci na kursy i korepetycje, inni pomagają w odrabianiu prac domowych. Tymczasem są bardzo proste sposoby na to, aby dziecko szybciej przyswajało nową wiedzę i łatwiej zapamiętywało np. drugi język.

Jeśli zadbamy o dobre warunki dla rozwoju dzieci, to naprawdę nie trzeba będzie martwić się o efekty ich nauki.

 

Oto 8 nawyków, które warto pielęgnować w każdym domu.

 

 Ruch na świeżym powietrzu

Wybierz rower albo spacer zamiast samochodu. Nie ma nic lepszego niż dotleniony mózg z samego rana. Ruch to zdrowie i bardzo ważne jest, aby przyzwyczajać dzieci już od samego początku do tego, że wszędzie można dotrzeć samemu, bez samochodu.

 

Zdrowe odżywianie 

Jeśli dzieci codziennie będą jadły dużo warzyw i owoców, to ich umysł dostanie szansę na prawidłowy, zdrowy rozwój. Przemycajmy zdrową żywność w każdym posiłku dziecka, tak aby stało się to dla niego czymś zupełnie naturalnym.

 

Ograniczenie węglowodanów 

Wszyscy wiemy, ile radości daje dzieciom mała słodycz. Nie chodzi więc o to, aby całkowicie rezygnować z węglowodanów. Jednak często da się cukierki zastąpić zdrowszą wersją kalorycznej bomby. Niech nie są zawsze dostępne, będą wtedy dawać jeszcze więcej radości. Proponuję słodycze tylko od święta, bo bardzo łatwo się od nich uzależnić. 

 

Dużo wody 

To nie tajemnica, że dobrze nawodniony organizm łatwiej przyswaja wiedzę. Jeśli od małego będziemy podawać dzieciom po prostu wodę do picia zamiast słodzonych herbatek, napojów i soków ze sklepu, to dajemy mu szansę na to, że całe dorosłe życie właśnie woda będzie mu smakować najlepiej. 

 

 Ograniczenie mediów

Przebodźcowany umysł nie potrafi się koncentrować. Do trzeciego roku życia nie powinniśmy dzieci sadzać przed ekranem. Potem tylko w konkretnym celu, nigdy nie dla zabicia czasu. Jeśli zamieszkasz w domu bez telewizora, to w krótkim czasie zobaczysz efekty w zachowaniu swojego dziecka.

 

Dobry sen

 Dziecko powinno spać co najmniej 8 godzin dziennie. Sen to samo zdrowie. Wyspany mózg będzie efektywniej pracował. 

 

Zdrowe relacje 

Dużo rozmów z najbliższymi to podstawa prawidłowego rozwoju dziecka. Nie da się ich niczym zastąpić. Dziecko dzięki głębokim więziom i dobrym relacjom łatwiej podejmuje decyzje, ma wyższe poczucie wartości i chętniej podejmuje wyzwania.

 

 Dobry przykład 

Nie wystarczy kupić dużo książek i gier, licząc na to, że dziecko będzie z nich korzystać. Jeśli sami będziemy czytać książki, to dziecko też będzie po nie sięgać w naturalnym odruchu. Jeśli pokażemy mu jak gra się w fajną grę planszową, to chętnie zagra w nią kiedyś ze znajomymi. Przykłady mogę mnożyć, chodzi tylko o to, aby uświadomić sobie, że dziecko naśladuje rodziców. Nie ukrywajmy się z tym, że uczymy się języka obcego. Dajmy dzieciom dobry przykład.

© 2024 Instytut Językowy Echo™. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie - dip it.