Jak wspierać naukę języka piosenkami
IWONA SMÓLZamieszczono: 2023-07-19 10:51:13
(Aktualizacja: 2023-07-19 11:01:18)
Dwujęzyczność
Wsparcie drugiego języka dziecka poprzez piosenki jest skutecznym i przyjemnym sposobem nauki. Muzyka jest doskonałym narzędziem do zapamiętywania słów, fraz i zdań, ponieważ pomaga w zakorzenieniu w pamięci nowych informacji. Oto kilka sugestii, jak skutecznie wykorzystać piosenki do nauki języka.

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy lubi śpiewać. Czego jednak nie robi się dla swoich dzieci i ich wielojęzyczności. Aby drugi język kojarzył im się z czymś przyjemnym, otoczmy go melodiami i radosnymi dźwiękami. Dobre piosenki potrafią zostać w naszych głowach na całe życie, a dwujęzyczne dzieci są bardzo często utalentowane muzycznie. Wspierajmy ich drugi język poprzez śpiewanie i dobrą zabawę. Mam kilka sposobów na to, aby piosenki jak najdłużej towarzyszyły dzieciom.

 

SŁUCHANIE Z POKAZYWANIEM

Dzieci bardzo efektywnie zapamiętują nowe rzeczy poprzez ruch. Polecam więc aby do każdego utworu, opracować ruchowe skojarzenia. Pokazujcie rękoma tekst, dzięki temu można łatwiej zapamiętać, o czym jest piosenka.

 

OGLĄDANIE TELEDYSKÓW

Filmowe przedstawienie historii z utworów muzycznych zawsze bardzo się dzieciom podoba. Słuchają tekstu i od razu dostają informację o tym, co dzieje się w piosence na ekranie. Oglądajcie razem teledyski animowane lub inne. Śmiejcie się przy tym, komentujcie, tańczcie i śpiewajcie.

 

ODTWARZANIE TEKSTU PIOSENKI

Aby śpiewać, trzeba znać słowa. Możesz więc wydrukować tekst piosenki, aby pomóc dzieciom nauczyć się go na pamięć. Bardzo fajnie sprawdza się śpiewanie na role lub używanie rekwizytów. Wszystko to sprawia, że dzieci zapamiętują więcej podczas przyjemnej, muzycznej zabawy.

 

GRY I ZABAWY

Najlepsze efekty przynosi aktywne śpiewanie. Spróbujcie wymyślać do tekstu piosenki i melodii różne gry i zabawy. Mogą być to karty obrazkowe kolejnych zwrotek lub wymyślanie dalszej części muzycznej opowieści. Szukajcie rymów i bawcie się w zapamiętywanie, np. ja zaczynam śpiewać ty kończysz zdania.

Zawsze do piosenek staram się zaangażować dzieci, aby budować im skojarzenia. Gdy śpiewamy o motylach, robimy papierowe motylki i tańczymy z nimi po pokoju. Podczas piosenki o pociągach budujemy peron z klocków i śpiewając, jeździmy pociągiem po drewnianych torach. Niemiecka piosenka o rybach towarzyszyła nam podczas budowania akwarium z kartonu. Do piosenki o ubraniach wydrukowałam kolorowe części garderoby, które dzieci pokolorowały i wycięły, a potem układały je do tekstu.

 

PIOSENKI TEMATYCZNE

Wybieraj piosenki związane z konkretnymi tematami np. kolory, zwierzęta na wsi, pogoda, jedzenie. Łatwiej wówczas skupić się na konkretnym słownictwie, co pomaga dopasowywać do tekstu różne zabawy.

 

REGULARNE ŚPIEWANIE

Tylko dzięki częstym powrotom do tych samych utworów jest szansa, że dziecko zapamięta konkretne zwroty, melodie i nowe nazwy. Uczymy się przez śpiewanie i powtarzanie! Jeśli piosenka spodoba się dzieciom i szybko wpadnie w ucho, to całą rodziną szybko o niej nie zapomnicie!

 

Bardzo jestem ciekawa czy wy także śpiewacie w domu i jakie macie ulubione piosenki. Pod moją muzyczną karuzelą na Instagramie zebrało się sporo komentarzy rodziców, którzy polecają piosenki dla dzieci w różnych językach. Zajrzyj tam i zostań na dłużej, aby czerpać inspirację podczas dwujęzycznego wychowania dzieci. ZAPRASZAM TĘDY

 

Jeśli jeszcze nie jesteś subskrybentem mojego Newslettera, to zapraszam cię serdecznie do grona zaangażowanych językowo rodziców. Raz w tygodniu wysyłam nowe inspiracje do językowych zabaw z dziećmi, często również darmowe materiały.

Zapisz się TUTAJ, a w prezencie od razu przyfrunie do ciebie mój E-book „10 gadżetów przydatnych w każdym dwujęzycznym domu”.

© 2024 Instytut Językowy Echo™. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie - dip it.