Jak zachęcić dziecko do czytania książek
IWONA SMÓLZamieszczono: 2023-05-09 08:55:01
(Aktualizacja: 2023-05-09 09:10:13)
motywowanie dzieci
Czasami nie wystarczy samo czytanie dziecku, aby zarazić go bakcylem Mola Książkowego. Nie każdy lubi spędzać czas z książką, jednak każdy maluch uwielbia się bawić. Czytanie książek ma mnóstwo zalet i świetnie wpływa na rozwój dzieci. To najlepszy sposób na poszerzanie słownictwa.

Wszyscy wiemy, że nie jest łatwo w XXI wieku wychować Mola Książkowego i sprawić, aby dziecko chętnie samo sięgało po książki. Dlatego coraz bardziej popularne staje się tzw. Aktywne czytanie, które polega na szeroko rozumianym zaangażowaniu dziecka podczas czytania i rozbudzeniu wszystkich jego zmysłów. DOBRA ZABAWA PRZY KSIĄŻCE to główne założenie takiego czytania.

 

Rozbudzenie pasji czytania  to  jeden z moich głównych celów w wychowaniu własnych dzieci i w pracy z innymi. Staram się więc zaprzyjaźniać dzieci z bohaterami książek, po każdej lekturze wymyślam różne gry i zabawy związane z poznaną historią. Po zamknięciu książki wracamy do przedstawionego w niej świata od drugiej strony, wchodzimy do środka tajemnymi drzwiami naszej fantazji. Dla kreatywnego rodzica nie powinno być żadnych granic w książkowych zabawach z dzieckiem.

 

Powstaje coraz więcej literatury dla dzieci promującej Aktywne czytanie. Są to książeczki z miejscem na naklejanie, z pytaniami do tekstu, z oryginalną grafiką, czy z zadaniami do wykonania. Jednak z każdą książką można się świetnie bawić, bez względu na to jak jest wydana i o czym opowiada. Nasza wyobraźnia nie zna przecież granic. Kto raz spróbuje i zobaczy jaką frajdę sprawia to dzieciom, ten nigdy nie przestanie. A gdy po pewnym czasie zauważymy wszystkie płynące z tego korzyści, poczujemy co najmniej ogromną rodzicielską satysfakcję. Bezsenne uczucie:)

 

DZIĘKI  ZABAWIE  Z  KSIĄŻKĄ:

1. Spędzamy z dzieckiem więcej czasu, lepiej je poznajemy.

 

2. Dzieci uczą się od rodziców kreatywności i po pewnym czasie same zaczynają wymyślać gry i zabawy.

 

3. Dziecko czuje się ważne i kochane, bo pokazujemy mu własne zaangażowanie. Powstaje silna więź między dzieckiem i rodzicem.

 

4. Dzieci zdobywają przekonanie, że czytanie książek czemuś służy, że nie musi być nudne.

 

5. W szkole będzie łatwiej dziecku opracowywać lektury na lekcjach.

 

6. Dziecko pozna smak dobrej literatury, która nie kończy się na kartkach drukowanej książki, ale wchodzi do prawdziwego życia.

 

7. Wiedząc, że po każdej książce mama lub tata wymyśli konkursy, gry czy zabawy dziecko podczas czytania bardziej koncentruje się na treści, aby nie przegapić czegoś, co przyda się podczas gry.

 

8. Dzieci zaczną kojarzyć czytanie książek z dobrą zabawą i coraz częściej będą prosić o wspólne czytanie.

 

9. Przedszkolaki nie będą mogły się doczekać, kiedy w końcu same nauczą się czytać, co bardzo ułatwi i przyśpieszy im naukę czytania.

 

10. Twórczo zagospodarowujemy dziecku czas, który mógłby zmarnować w mniej ciekawy sposób.

 

Mam kilka podpowiedzi, które sprawdziły się u nas w domu

i na warsztatach z dziećmi w różnym wieku

 

Ma być to tylko rozgrzewka dla szukającego pomysłów rodzica.

Chciałabym rozbudzić aktywność rodziców po każdej lekturze z dzieckiem.

 

1.   Wykonanie pracy plastycznej, po przeczytanej książce (dozwolone wszystkie możliwości: wycinanie, malowanie, farby, kredki, pisaki, plastelina).

 

2.   Wymyślanie pytań do książki w formie testu z odpowiedziami a, b i c!

 

3.   Wymyślanie zagadek na podstawie przeczytanego tekstu.

 

4.   Poproszenie dziecka o wymyślenie pytań o książce.

 

5.   Wspólne zaprojektowanie innej okładki książki.

 

6.   Wymyślanie i fantazjowanie o dalszych losach głównych bohaterów.

 

7.   Wspólne napisanie listu do ulubionego bohatera z książki.

 

8.   Konkursy między rodzeństwem np. kto pierwszy poda imię psa występującego w książce itp.

 

9.   Zabawa w zgadywanki: Dziecko rysuje jedną ze scen z książki, przygodę któregoś z bohaterów a rodzic albo rodzeństwo musi odgadnąć, która to scena.

 

10. Tworzenie teatrzyku na podstawie przeczytanego tekstu (wymyślanie, tworzenie bohaterów, rozdanie ról, dekoracje, scenografia, scenariusz, reżyser, bilety na spektakl itp. W zależności od wieku i możliwości dziecka.)

© 2024 Instytut Językowy Echo™. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie - dip it.