Językowe zabawy z kostkami Story Cubes
IWONA SMÓLZamieszczono: 2024-04-20 07:10:37
(Aktualizacja: 2024-04-20 07:21:18)
edukacja dzieci
Jako lektor i mama wychowująca dwujęzycznie, często sięgam po kostki Story Cubes. Można się z nimi świetnie bawić i wprowadzać zabawną atmosferę wokół nauki języka.

Kostki Story Cubis to pomysłowe narzędzie do zabawy i nauki dla dzieci. Mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, aby rozwijać kreatywność, umiejętności językowe, zdolności narracyjne oraz wspierać rozwój społeczny poprzez wspólną zabawę. Ich główną zaletą jest fakt, że można bawić się z nimi na wiele sposobów i dostosowywać reguły do własnych pomysłów czy też potrzeb. Pozwalają świetnie stopniować poziom trudności.

 

 Poza tym zabawa kostkami:

 

  • Motywuje do aktywności językowej.
  • Rozgrzewa drugi język.
  • Pomaga przełamać bariery językowe.
  • Wprowadza przyjemne językowe skojarzenia.
  • Rozbawia i ociepla atmosferę wokół języka.

 

Ważne jest, aby zachęcać dzieci do kreatywnego myślenia i eksperymentowania podczas zabawy z kostkami Story Cubis. Zabawa w grupie lub z rodzeństwem może nie tylko przynieść dodatkową przyjemność i wzmocnić motywację, ale również jest sposobem na rozwijanie umiejętności społecznych i współpracy.

 

Kostki mogą posłużyć do stworzenia prostych gier fabularnych. Dziecko może wybrać swoją postać, miejsce akcji, cel misji itp., a następnie rozwijać historię, podejmując decyzje na podstawie wyników rzutów kostkami.

 

Uwielbiam wymyślać własne reguły gry i często dostosowuję je do uczniów. Zachęcam, aby wykorzystać drugi język do zabawy. Najlepiej nie poprawiać dziecku błędów, bo może je to zniechęcić do zabawy. Po całej opowieści możesz zwrócić uwagę na poprawność, albo po prostu powtórzyć poprawnie błędne zdania.Moje ulubione zabawy to:

Klasycznie - układanie historyjki z wyturlanych obrazków. Każda kostka może reprezentować inny element historii, takie jak postać, miejsce, czas akcji, przedmioty itp. Dziecko rzuca kostkami i na podstawie wyników tworzy opowiadanie, łącząc ze sobą elementy z każdej kostki.

 


Dla maluchów - opowiedz co wyturlałeś. Prostym zadaniem tutaj będzie po prostu ułożenie zdania z przedmiotem na kostce.Zadawanie pytań do wyturlanego obrazka. Turlamy jedną kostką i opowiadamy i wyrzuconym obrazku: Na jaką literę się zaczyna? Jakie może mieć kolory? Gdzie to można zobaczyć? Do czego to służy? Co można z tym jeszcze zrobić?Turlanie na zmianę jedną kostką i tworzenie własnej historyjki, raz ja, raz ty układasz zdanie tak, aby pasowało do całości. Zaczynam zdanie a turlający musi je dokończyć zgodnie z tym co wyturla:)

Ćwiczenia gramatyczne: Kostki mogą być wykorzystane do praktykowania różnych aspektów gramatyki języka. Na przykład, każda kostka może zawierać inny rodzaj zdania (np. pytające, twierdzące, przeczące), a dziecko musi utworzyć zdanie zgodnie z wynikami rzutów kostkami.

 

Zabawa w kreatywne pisanie: Starsze dzieci mogą wykorzystać kostki do generowania pomysłów na opowiadania, list lub reportaż informacyjny. Na przykład, każda kostka może zawierać inny wyraz, który dziecko musi wykorzystać w swoim tekście.

 

Zabawa w interpretację: Kostki mogą być również używane do zabawy w interpretację. Dzieci rzucają kostkami i na podstawie obrazków lub słów na kostkach próbują interpretować ich znaczenie, lub łączyć je w logiczne zestawy.

 

Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi, to zapraszam cię serdecznie do mojego newslettera. Co poniedziałek będę podrzucać ci pomysły, jak można wspierać rozwój językowy dzieci.

 

ZAPISUJĘ SIĘ

 

Zajrzyj również do mojego sklepu, gdzie znajdziesz różnego rodzaju gry konwersacyjne. Można w nie grać na różne sposoby w każdym języku.


ECHO SKLEP

© 2024 Instytut Językowy Echo™. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie - dip it.