Nauka języka a wiek dziecka
IWONA SMÓLZamieszczono: 2023-04-24 12:21:44
(Aktualizacja: 2023-04-24 13:14:58)
nauka języka
Często słyszymy, że czym prędzej dziecko zacznie się uczyć drugiego języka tym lepiej, bo będzie mu łatwiej. Dzieje się tak ze względu na dużą elastyczność mózgu małych dzieci. Prześledźmy, jak zmienia się proces przyswajania nowej wiedzy z wiekiem.

Dwa najważniejsze okresy rozwoju mózgu to moment, kiedy dziecko kończy dwa lata oraz gdy młody człowiek wkracza w wiek dojrzewania. Na początku chciałabym jednak zaznaczyć, że nigdy nie jest za późno na wprowadzenie dziecku kolejnego języka. Po prostu w każdym wieku będą do tego potrzebne trochę inne metody dydaktyczne.

 

Niemowlak

Już od samego początku dziecko potrafi rozróżniać melodię języka. Osłuchuje się z jego brzmieniem lub akcentem dwóch języków, jeśli każdy z rodziców mówi do niego inaczej.

 

Dziecko po 2 roku życia

To jeden z ważniejszych okresów w rozwoju mózgu. W tym wieku podwaja się liczba połączeń – synaps – między komórkami mózgowymi - neuronami.

Małe dzieci najlepiej uczą się w sposób symultaniczny. Zapamiętują nowe rzeczy bezpośrednio podczas zabawy, obserwując i powtarzając.

 

Dziecko w wieku przedszkolnym

Mózg nadal pozostaje chłonny na wiedzę jak gąbka. Przedszkolaki najszybciej uczą się poprzez IMMERSJĘ, czyli całkowite zanurzenie w języku.

 

Dziecko do 8 roku życia

Badania potwierdzają, że siedmio i ośmiolatki mogą nauczyć się drugiego języka na tym samym poziomie co języka ojczystego. Procesy poznawcze w tym przedziale wiekowym są na bardzo wysokim poziomie.

 

Od 8 do 10 roku życia

Dzieci nadal z łatwością zapamiętują nowe umiejętności, do nauki zaczyna być już jednak potrzebna coraz większa motywacja. Wyraźniej przejawiają zainteresowania w swoich ulubionych dziedzinach, jeśli nie będzie to zainteresowanie drugim językiem, wówczas zostanie on zepchnięty na boczny tor. Po 8 roku życia spada biegłość w nauce języków.

 

Po 10 roku życia

Młody człowiek dorastając zmienia sposób nauki. Z uczenia się warunkowego (nauka języka obcego za pomocą metody bezpośredniej, czyli tak jak się uczy pierwszego) przechodzi na naukę pojęciową (zaczyna się uczyć drugiego języka pośrednio, czyli porównując go do pierwszego).

 

Do 12 roku życia

Każdy ma jeszcze szansę nauczyć się mówić w drugim języku bezakcentowo, ze względu na bardzo elastyczne struny głosowe. Po 12 roku życia staje się to coraz trudniejsze. W okresie dojrzewania w mózgu tworzą się kolejne synapsy i dochodzi do przeróżnych niesamowitych transformacji. To już jednak bardziej skomplikowana historia, której z pewnością poświęcę kiedyś cały długi artykuł.

© 2024 Instytut Językowy Echo™. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie - dip it.