Pomóż dziecku zawalczyć o polskość
IWONA SMÓLZamieszczono: 2023-03-27 10:46:24
(Aktualizacja: 2023-03-27 11:15:18)
Dzieci polonijne
Ocalenie języka ojczystego u dziecka wymaga maksymalnego zaangażowania rodziców! Uwierzcie, że nie wystarczą polskie bajki i cztery godziny lekcji tygodniowo w sobotniej szkole. Możecie pomóc swojemu dziecku na dużo różnorodnych sposobów!

Mam kilka pomysłów, które mogą pomóc OCALIĆ JĘZYK POLSKI za granicą!

Rodzice wychowujący dzieci na emigracji wiedzą to co ja: BARDZO TRUDNO JEST WYCHOWAĆ DZIECKO DWUJĘZYCZNE. Niektóre dzieci z polskich rodzin nie chcą i nie potrafią ładnie wysławiać się w ojczystym języku swoich rodziców. Większość z nich nie pisze i nie czyta po polsku.

Jestem nauczycielem polonijnych dzieci, uczę także języka polskiego jako obcego dorosłe osoby pochodzące z polskich rodzin. Znam problem od środka. Wiem więc, że NIE WYSTARCZY MÓWIĆ DO DZIECKA W JĘZYKU POLKIM, ABY BYŁO ONO W PEŁNI DWUJĘZYCZNE. 

Zobaczcie co jako rodzince możecie praktykować mieszkając z dziećmi poza Polską:

1.    Czytajcie dzieciom polskie książki. Księgarnie internetowe ułatwiają do nich dostęp. Biblioteki coraz częściej proponują obcojęzyczne wydania. Są wśród nich również książki w języku polskim dla dzieci i młodzieży. Absolutne minimum to 15 minut dziennie!

 

2.    Twórzcie dobrą atmosferę wokół języka polskiego. Nauczcie dzieci w nim śpiewać, bawić się, śmiać się, krzyczeć itp. Nie mówcie: „Mów do mnie po polsku” tylko proponujcie „Porozmawiajmy w naszym języku”. Pokażcie, że język polski jest fajny i świetnie można się z nim bawić!

 

3.    Odwiedzajcie z dziećmi często Polskę. Podtrzymujcie silne więzi z rodziną. Móc porozumiewać się z kimś, kogo się kocha, to najlepsza motywacja do nauki języka.

4.    Zapiszcie dzieci w miarę możliwości do polskich szkół sobotnich, internetowych lub na różnego rodzaju warsztaty językowe w waszym mieście. Oferty są coraz bardziej różnorodne, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Najlepiej w grupie dzieci, jeśli się nie uda, to poszukajcie nauczycielki oferującej prywatne lekcje.

 

5.    Spotykajcie się często z polskimi znajomymi. Znajdźcie dzieci, które wychowują się w podobnej sytuacji. Nie izolujcie się! Z językiem trzeba wyjść do ludzi. Dziecko powinno widzieć sens w używaniu języka. 

 

6.    Otoczcie dzieci językiem polskim. Proponujcie mu polskie audiobooki, gry, bajki i filmy. Pamiętajcie przy tym, o upodobaniach gatunkowych swoich dzieci. Niech to będzie coś, co lubią oglądać i słuchać też w drugim języku.

 

7.    Zapiszcie dziecko latem na kolonie w Polsce. Internet pomoże wam znaleźć coś odpowiedniego.

 

8.    Bierzcie czynny udział w życiu Polonii. Odnajdźcie stowarzyszenia polsko-niemieckie, grupy polskich rodzin, polsko-niemieckie przedszkola, grupy teatralne lub zabawowe, zgrupowania przy Polskich Misjach. Jeśli nie ma czegoś takiego w waszej okolicy, to koniecznie zorganizujcie je sami, zaczynając np. od ogłoszenia o wycieczce dla polskich rodzin!

 

9.    Szukajcie informacji na temat dwujęzyczności. Próbujcie różnych sposobów, aby motywować swoje dziecko. Czym będzie starsze, tym będzie trudniej. Dajcie mu dobry wzorzec. Opowiadajcie często o Polsce, odnajdujcie polskie miejsca, czytajcie polskie gazety i książki, oglądajcie polską telewizję, słuchajcie polskich piosenek i radia. Wzbudzajcie u dziecka zainteresowanie krajem, kulturą i tradycją. Postarajcie się, aby było dumne ze swojego drugiego języka.

 

10.  Spróbujcie namówić obcojęzycznego partnera/partnerkę do nauki języka polskiego! Wiem, że to będzie trudne, ale przecież różne rzeczy robi się z miłości😊 Angażujcie swojego partnera w dwujęzyczność dzieci. To nie może być walka tylko jednego rodzica. Najwspanialsza sytuacja to taka, kiedy wszyscy w domu mówią w języku polskim, albo przynajmniej go znają!

 

POWODZENIA W OCALANIU

© 2024 Instytut Językowy Echo™. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie - dip it.