Pozytywny wpływ gier w nauce języka
IWONA SMÓLZamieszczono: 2023-09-21 07:52:05
(Aktualizacja: 2024-03-01 19:44:24)
nauka języka
Planszówki, gry karciane, karty pracy czy nawet gry terenowe stanowią atrakcyjne narzędzie do nauki drugiego języka, ponieważ łączą edukację z zabawą. To sposób, który może zmotywować dzieci do nauki i sprawić, że przyswajanie drugiego języka stanie się bardziej efektywne i przyjemne.

Gry planszowe mogą być wyjątkowo skutecznym narzędziem w nauce drugiego języka zarówno dzieci jak i dorosłych, ponieważ pozwalają na praktykowanie różnych umiejętności językowych w kontekście interakcji społecznych. Uważam to za jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów na spędzenie czasu nie tylko przyjemnie, ale także pożytecznie. Generalnie w każdą grę można grać, używając dowolnego języka.

 

Przy wyborze gier planszowych warto upewnić się, że są one odpowiednie dla wieku i poziomu zaawansowania dziecka. Dodatkowo trzeba również brać pod uwagę zabawy, które rozwijają zróżnicowane umiejętności językowe i słownictwo z różnych kręgów tematycznych.

 

Oto kilka przykładów na to, jak gry planszowe mogą pomóc w wielojęzycznym wychowaniu dzieci:

 

DOBRA ATMOSFERA WOKÓŁ JĘZYKA

Jeśli uda nam się regularnie grać w gry z dziećmi, to zmienimy ich nastawienie do drugiego języka. Zacznie się on kojarzyć z dobrą zabawą a nie z wymuszonymi sytuacjami. Gry planszowe mogą być rozgrywane zarówno w formie współpracy, jak i rywalizacji. Oba te tryby pozwalają dzieciom ćwiczyć komunikację w języku obcym, co jest przecież najważniejsze w interakcjach z innymi ludźmi.

 

DIALOG RODZEŃSTWA

Gry i zabawy umożliwiają rozmowy w drugim języku między rodzeństwem. Nawet jeśli zazwyczaj wybierają inny język do komunikacji i zabaw. Motywują do zadawania pytań lub ustalania wspólnej strategii. Gry planszowe często wymagają myślenia kreatywnego i rozwiązywania problemów, co pozwala dzieciom stosować język obcy w różnych kontekstach i przede wszystkim mieć podczas gry wspólne zadanie z bratem lub siostrą.

 

NAUKA NOWYCH SŁÓW

Dzięki różnorodności gier planszowych mamy szansę poszerzać kręgi tematyczne w drugim języku. Możemy poznać słowa, których jeszcze nigdy nie używaliśmy. Wzmacnia to nasze słownictwo, bo gry planszowe często wymagają od graczy komunikacji i użycia nowych słów w praktyce, od razu w konkretnych kontekstach. Poprzez korzystanie z języka obcego w trakcie rozgrywki dzieci mogą zapamiętywać nowe słowa i wyrażenia bardziej skutecznie niż w tradycyjnej nauce, bo powtarzają je wielokrotnie podczas gry.

 

ELIMINACJA PRESJI

Udział w grze sprzyja relaksowi, co najlepiej eliminuje presję. Dzięki temu nowe wyrażenia łatwiej zapadają w pamięć. Gry planszowe są przede wszystkim zabawą, co sprawia, że nauka staje się przyjemnością. Dzieci mogą być bardziej zaangażowane i chętnie uczestniczyć w nowym wyzwaniu np. gramatycznym, gdy są związane z grą, a nie tylko rozdziałem w książce.

 

PRAKTYCZNE UŻYCIE JĘZYKA

Dobra zabawa motywuje do praktycznego wyćwiczenia wcześniej wyuczonej teorii. Dzięki grom zaczynamy mówić całymi zdaniami, używając coraz trudniejszych konstrukcji wyrazowych. Dzieci muszą zadawać pytania, wydawać polecenia i wyrażać swoje myśli w obcym języku.

 

PŁYNNOŚĆ WYPOWIEDZI

Gry planszowe to dobra zabawa, nie trzeba się przy nich stresować, co niezwykle pomaga w nabieraniu płynności podczas mówienia. Zaczynamy używać języka bez zwracania szczególnej uwagi na hiperpoprawność i przełamujemy blokadę językową. Każda planszówka wymaga interakcji między graczami, co jest doskonałą okazją do praktykowania mówienia i komunikacji w języku obcym. Dzieci uczą się wyrażać swoje myśli i potrzeby, co jest kluczowym elementem nauki języka.

 

SZANSA NA WYĆWICZENIE GRAMATYKI

Powtarzanie wielokrotnie tych samych zwrotów najlepiej utrwala konstrukcje gramatyczne w drugim języku. W zależności od gry gracze mogą być zmuszeni do konstruowania zdań, używania odpowiednich przypadków czy odmieniania czasowników. To pozwala na subtelne doskonalenie gramatyki języka obcego.

 

GRYWALIZACJA

Dzieci z reguły bardzo lubią wszelkiego rodzaju gry, dlatego łatwiej je przekonać do używania drugiego języka w grze niż „na sucho”. Gry planszowe są przede wszystkim zabawą, co może sprawić, że nauka języka staje się przyjemnością, a nie obowiązkiem. Motywacja do gry i rywalizacji z innymi graczami może pobudzić dzieci do aktywnego uczestnictwa w procesie nauki.

 

Nie wiem jak ty, ale ja w domu z dziećmi bardzo lubię grać w planszówki i różnego rodzaju gry. Dzieci są przeszczęśliwe kiedy mogą otworzyć pudełko z grą lub układanką. Wszyscy już się przyzwyczaili, że najczęściej gramy w drugim języku. Młodsze dzieci dzięki powtórzeniom bardzo szybko uczą się mówić całymi zdaniami od starszego rodzeństwa. Wszyscy się przy tym dobrze bawią, nawet jeśli czasami zdarza nam się mieszać języki:) Kiedy nie mam czasu na długą grę, to proponuję dzieciom szybką zabawę z moimi grami na wydrukowanych planszach. Zajrzyj koniecznie ma mój profil Facebooka, bo tam regularnie zamieszczam tworzone przeze mnie Wielojęzyczne Planszówki, w które grywam z moimi dziećmi i uczniami. FB Językowe Echo.

 

Gotowe do druku gry i zabawy oraz różnego rodzaju tabele motywujące do nauki języka przesyłam co poniedziałek swoim subskrybentom Newslettera. Opowiadam w nim równiez o tym, jak wygląda dwujęzyczne wychowanie mojej czwórki dzieci. Zapraszam cię serdecznie, bo przecież nie jest łatwo walczyć o drugi język dziecka! Wszyscy stoimi przed różnego rodzaju wyzwaniami. Pozwól mi siebie zainspirować do dwujęzycznych zabaw z dziećmi. ZAPISZ SIĘ aby otrzymywać WIADOMOŚCI O WIELOJĘZYCZNOŚCI.

 

© 2024 Instytut Językowy Echo™. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie - dip it.