6 sposobów na wakacyjne wzmacnianie językowych umiejętności dzieci
IWONA SMÓLZamieszczono: 2023-06-21 10:10:53
(Aktualizacja: 2023-06-22 10:39:57)
Dwujęzyczność
Aktywizacja nowego języka u dzieci może być latem kreatywną zabawą. Dzieci najlepiej uczą się podczas zabawy, eksperymentów i ruchu. Uwielbiają doświadczać wszystkimi zmysłami. W wakacje więcej czasu spędzamy z dziećmi. Zachęcam, aby przemycać drugi język podczas wspólnych aktywności.

Wakacyjna aktywizacja językowa może być stymulująca i zabawna. Dzieci najlepiej zapamiętują nowe rzeczy w swobodnej atmosferze, bez zmuszania, stresu i presji czasu. Uwielbiają kreatywne i rozśmieszające zabawy. Latem nadarza się idealna do tego okazja. Drugi język tkwi w ich wnętrzu, sprytnie możemy go latem uaktywnić. 

 

Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w tym procesie:

 

KONWERSACJE

Zachęcaj dziecko do regularnych rozmów w drugim języku. Prowadź z nim proste dialogi, zadawaj pytania i słuchaj uważnie, reagując na to, co mówi. Nie zniechęcaj się, gdy odpowiada w pierwszym języku. Konsekwentnie baw się wielojęzycznie. Możesz również organizować małe sytuacje komunikacyjne, takie jak udawanie, że kupujecie coś w sklepie czy odgrywanie ról.

 

GRY I ZABAWY

Wykorzystaj kreatywność dzieci do nauki języka. Możesz grać w planszówki, układać zagadki lub rysować i opisywać obrazki. Zabawy związane z ruchem, takie jak tańce lub gry terenowe albo podwórkowe, również mogą być skutecznym sposobem na aktywizację języka. Dzieci zapamiętują nowe słowa najlepiej, gdy mogą połączyć je z konkretnymi sytuacjami. Ruch na świeżym powietrzu bardzo temu sprzyja.

 

PIOSENKI I WIERSZE

O ile samo śpiewanie nie daje dużych efektów to jeśli połączymy piosenki z zabawą, mogą pomóc w zapamiętywaniu słów i fraz. Wybieraj repertuar dostosowany do wieku dziecka i angażujący je. Najlepiej działają piosenki, podczas których dziecko może pokazywać różne rzeczy i wykonywać gesty.  Możesz również poszukać materiałów wideo, abyście mogli śpiewać i oglądać razem animowane teledyski. Gdy śpiewamy o motylach lub pszczółkach wykonujemy je razem z papieru, gdy o pociągach to budujemy z lego tory.

 

CZYTANIE I OPOWIADANIE HISTORII

Czytanie książek w nowym języku jest doskonałym sposobem na poszerzenie słownictwa i zrozumienie struktury języka. Wybieraj książki odpowiednie dla wieku dziecka i czytaj je na głos, zwracając uwagę na ilustracje. Możesz również opowiadać dziecku własne historie, które wymagają użycia nowych słów i wyrażeń. Koniecznie z pokazywaniem obrazków lub ich rysowaniem. Zachęcam do aktywnego czytanie książek, o którym pisałam TUTAJ

 

APLIKACJE I FILMIKI

Istnieje wiele aplikacji i filmików na platformach internetowych, które pomagają w nauce języków obcych. Te metody polecam jednak raczej starszym dzieciom. Wybierz interaktywne programy, które są dostosowane do wieku i umiejętności dziecka. Tego typu narzędzia mogą być atrakcyjne i angażujące, a jednocześnie skuteczne w nauce nowego języka.

 

WSPARCIE SPOŁECZNE

Jeśli to możliwe, stwórz sytuacje, w których dziecko będzie miało okazję używać nowego języka z innymi dziećmi lub dorosłymi. Może to obejmować przyłączenie się do grupy językowej lub szukanie innych rodzin, które również uczą się tego języka. Im więcej okazji do praktykowania, tym lepiej. Idealnie sprawdzają się wyjazdy wakacyjne za granicę, podczas których dzieci zauważają w końcu sens nauki języka obcego.

 

Bardzo dobrym sposobem na aktywizację drugiego języka latem są różnego rodzaju warsztaty językowe. Jeśli nie ma takiej możliwości w waszej okolicy, to możecie skorzystać z internetowych ofert. Zapraszam na moje kursy online języka niemieckiego dla dzieci oraz języka polskiego dla dzieci polonijnych. Informacje znajdziesz na plakacie FB

 

Mam nadzieję, że skorzystacie z niektórych wskazówek i po wakacjach twoje dziecko wskoczy na nowy poziom językowy.

Pamiętaj, że kluczowe jest tworzenie pozytywnego i wspierającego otoczenia,

w którym dziecko czuje się komfortowo w używaniu nowego języka.

 

© 2024 Instytut Językowy Echo™. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie - dip it.