Jak wspierać dziecko w nauce języka
IWONA SMÓLZamieszczono: 2024-02-29 21:58:10
(Aktualizacja: 2024-03-25 09:21:55)
nauka języka
Rola rodzica w procesie nauki jest niezwykle istotna. Kluczowe jest wsparcie w utrzymaniu regularności oraz motywowanie dziecka do nauki na różne sposoby. Nawet jeśli rodzic nie zna języków obcych, może być ich ambasadorem w domu.

Bilingwalizm to ogromna szansa dla twojego dziecka. W okresie dzieciństwa wszyscy mają możliwość o wiele szybciej i łatwiej przyswajać drugi język niż w dorosłym życiu, co otwiera nowe perspektywy i odbija się znacząco na wielu płaszczyznach.

 

Rola rodzica w procesie nauki jest niezwykle istotna. Kluczowe jest wsparcie w utrzymaniu regularności oraz motywowanie dziecka do nauki na różne sposoby. Nawet jeśli rodzic nie zna języków obcych, może być ich ambasadorem w domu. Możemy pomóc po prostu stojąc na straży wielojęzyczności naszych dzieci.

 

Dowiedz się, w jaki sposób możesz wspomóc swoje dziecko w opanowaniu nowego języka, poznając 9 sposobów na wsparcie jego nauki.

 

Dobra atmosfera

Zacznij od wprowadzenia dobrej atmosfery wokół nowego języka. To bardzo ważne, aby kojarzył się z pozytywnymi emocjami. Mogą to być na przykład piosenki dostosowane do wieku dziecka. Najlepiej z kolorowymi teledyskami.

Tutaj poczytasz o tym, jak można wspierać drugi język dziecka piosenkami.

 

Regularność

To czym szczególnie powinnaś się opiekować, to regularność w kontakcie z nowym językiem. Lepsze efekty przyniesie codzienne 10 minut, niż raz w tygodniu cała godzina. Liczą się mał kroki. Znajdźcie w domu swój sposób na to, aby nie zapominać o nauce. Dobrym pomysłem jest np. plan tygodnia. Wypiszcie razem z dzieckiem konkretne czynności, które może robić codziennie. Pamiętaj, że powinno być to dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Moje propozycje jako przykład: 

Poniedziałek - bajka

Wtorek - piosenka

Środa - audycja radiowa

Czwartek - wspólne czytanie książki

Piątek - gra z nowymi słówkami

 

Rozmowy

Jeśli znasz ten język, to rozpocznij swobodnie mówić do dziecka krótkimi zdaniami. Wybierz momenty, gdy dziecko nie jest zmęczone. Możesz zacząć kierować krótkie frazy w stronę dziecka np. przy jedzeniu lub podczas ubierania, mycia. Najpier dziecko będzie cię rozumiało, a z czasem również powtarzało po tobie.

 

Nauka od podstaw

Jeśli nie znasz nowego języka dziecka, to po prostu rozpocznij poznawać go razem z nim. Może znajdziesz chwilę wolnego czasu każdego dnia, może być to naprawdę ciekawa przygoda. A dziecko dzięki temu zdobędzie dużą motywację do używania drugiego języka razem z tobą. Pobawcie się w rywalizację.

 

Gadżety językowe

Otocz dziecko gadżetami językowymi. Mogą to być książki z nagranym tekstem czytanym przez lektora, rozmawiające długopisy, płyty audio lub inne przedmioty do zabawy w drugim języku. Mini Ebook o rzeczach przydatnych przy dwujęzycznym wychowaniu, otrzymasz całkiem za darmo i bardzo szybko, po zapisaniu się do mojego Newslettera. Zapraszam ZAPISZ się i otrzymuj ode mnie poniedziałkowe Wiadomości o wielojęzyczności.

 

Aplikacje

Starszym dzieciom możesz zaproponować różnego rodzaju aplikacje językowe, gdzie codziennie wykonuje się odpowiednie do poziomu językowego zadania. Dzięki aplikacjom bardzo dobrze można wyrobić sobie nawyk codziennych ćwiczeń.

 

Filmy

Filmy i bajki w drugim języku są zawsze bardzo dobrym pomysłem. Na początek może być to seria, którą dziecko dobrze zna po polsku, dzięki czemu, nie wszystko na raz będzie całkiem nowe.

 

Motywacja

Pamiętaj o dobrej motywacji. Możecie się umówić np. jak wynagrodzisz dziecko, jeśli codziennie zapamięta jedno nowe słówko. Za tydzień codziennych zadań w aplikacji też może być mała nagroda:)

 

Kurs językowy

Jeśli twoje dziecko nie potrafi jeszcze uczyć się samo, to pomożesz mu zapisując je na kurs językowy w gronie rówieśników. Indywidualne lekcje z lektorem, też mogą bardzo przyśpieszyć proces nauki i usystematyzować wiedzę. W zależności od możliwości, możesz wybrać kursy stacjonarne lub online. Dla dzieci do 6 lat, lepszym wyborem będzie grupa dzieci, z którymi może bawić się na żywo. Maluchom często trudniej skupić się przed komputerem.

Prowadzę zajęcia online dla dzieci, bawiąc się z nimi językiem polskim lub niemieckim. Jeśli szukasz wsparcia dla dzieci w tych językach, to zajrzyj do mojej oferty. TUTAJ

 

 

© 2024 Instytut Językowy Echo™. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie - dip it.