Sposoby na zabawy z kartami obrazkowymi podczas nauki języka
IWONA SMÓLZamieszczono: 2023-10-22 19:44:18
(Aktualizacja: 2024-03-01 19:39:04)
Dwujęzyczność
Jako dorośli często uczymy się nowego języka z pomocą popularnych fiszek. Do dzieci natomiast najlepiej przemawiają kolorowe obrazki. Zabawa z nimi stanowi skuteczną, interaktywną i angażującą metodę nauki języka, która może przynosić dużo korzyści, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Maluchy, które nie potrafią czytać, bardzo szybko zapamiętują nowe słowa dzięki kartom obrazkowym. Bardzo ważne jest jednak kreatywne podejście do wykorzystania kart. U nas w domu różnego rodzaju karty obrazkowe cieszą się dużym powodzeniem. Często tworzę je razem z dziećmi, bo dzięki temu chętniej potem się z nimi bawią. Mamy tematyczne pudełka z kartami. Dzięki temu dzieci uczą się grupowania i segregowania. To daje nam również możliwość wyćwiczenia słownictwa z ulubionych tematów dzieci. Kiedy mamy ochotę i czas, to dorabiamy kolejne, wprowadzając nowe słowa. Moi chłopcy najbardziej lubią karty ze zwierzętami, ale je też grupujemy np. zwierzęta domowe, leśne, z zoo, morskie, latające itd.

 

Najpierw przedstawię pięć korzyści, jakie wynikają z zabawy z kartami w dwujęzycznym domu, a potem pięć różnych pomysłów jak można je wykorzystać.

 

PIĘĆ ZALET ZABAW Z KARTAMI OBRAZKOWYMI

 

Nauka słownictwa: Karty obrazkowe są doskonałym pomysłem do nauki nowych słów. Obrazki pomagają w zrozumieniu znaczeń bez konieczności tłumaczenia na język ojczysty.

 

Pamięć wizualna: Korzystanie z kart obrazkowych angażuje pamięć wizualną, co może pomóc w utrwaleniu słów i wyrażeń w pamięci. Wizualne asocjacje z obrazkami w znacznym stopniu ułatwiają dzieciom ich zapamiętywanie.

 

Zabawa i motywacja: Korzystanie z kart obrazkowych jest zabawne i interaktywne, co może zwiększyć motywację do używania drugiego języka. Dzięki temu nauka staje się mniej monotonna i bardziej angażująca.

 

Wspieranie kreatywności: Karty obrazkowe mogą stymulować kreatywność, zachęcając do tworzenia opowieści, dialogów lub innych form wypowiedzi w drugim języku. Zabawę z kartami można dostosować do różnych poziomów zaawansowania i wyćwiczyć również gramatyczne zagadnienia.

 

Kontekst i zastosowanie: Karty obrazkowe pozwalają na naukę słów w kontekście, co pomaga zrozumieć, w jakich sytuacjach można użyć danego słowa lub wyrażenia. Świetnie rozwijają umiejętności komunikacyjne. Kartami obrazkowymi można ćwiczyć nie tylko słownictwo, ale także umiejętność opowiadania historii lub wyrażania myśli w języku docelowym.

 

PIĘĆ RÓŻNYCH ZABAW Z WYKORZYSTANIEM KART OBRAZKOWYCH

 

Karty obrazkowe otwierają dużo możliwości różnych zabaw. Od popularnego memory lub tabu poprzez układanie kategoriami czy skojarzenia aż po znikającą kartę i przeciwieństwa. Otaczając dzieci drugim językiem, trzeba po prostu pamiętać, aby podczas zabawy było jak najwięcej konwersacji i powtórzeń.

 

Zgadnij kim jestem

To jedna z naszych ulubionych zabaw. Dziecko losuje kartę i nie pokazuje jej nikomu. Pozostali zadają pytania, na które można odpowiedzieć - tak lub nie. W drugim języku ćwiczymy najprostsze pytania, najpierw ja je zadaję, a potem dzieci. Jeśli nie pamiętają, to tłumaczę. Dzięki ciągłemu powtarzaniu lepiej zapamiętują całe wyrażenia pytające. Starsze dzieci proszę o opowiedzenie całymi zdaniami o najważniejszych cechach tego co wylosowały.

 

Opowiedz mi historię

Czasami mieszamy ze sobą wszystkie karty. Każda osoba losuje z zamkniętymi oczami pięć z nich, przygląda się im i próbuje stworzyć na ich podstawie opowiadanie. Tę zabawę dostosowuję do wieku dzieci. Najmłodszy może tworzyć jedno zdanie z wszystkich kart, starszy z każdą kartą po jednym zdaniu, a najstarszego proszę o zapisanie swojej opowieści:) Na każdym etapie pomagam i podpowiadam. Wspólnie poprawiamy błędy.

 

Pudełko z dziurką

Bardzo fajnym sposobem na wyćwiczenie różnych gramatycznych zagadnień jest wrzucanie kart do pudełka i wypowiadanie przy tym odpowiednich komend. Rozrzucam karty, na których są części garderoby. Dziecko wybiera kartę i decyduje, np. dla kogo jest czapka. Wciskając tę kartę do pudełka, mówi: Czapka jest dla ciebie; lub dla mnie; lub dla mamy itd. Im mniejszy otwór tym lepsza zabawa:)

 

Segregowanie kart

Tę zabawę najbardziej lubimy z tematyką jedzenia. Mieszamy ze sobą karty z owocami, warzywami, daniami obiadowymi, nabiałem itp. Dziecko samo rozdziela je na dwie grupy, lub losowo wyciąga karty. W tej grze mówi co lubi, a czego nie lubi, po czym odkłada na dwa stosy. Przykład: Wyciąga kartę z bananem i mówiąc „lubię banany” odkłada na lewo. Wyciąga kartę z cytryną i mówiąc „nie lubię cytryny” odkłada na prawo. Ćwiczymy w ten sposób nie tylko nazwy słów, ale od razu również ich odmianę przez przypadki i negację.

 

Losowanie kart

Dzieci uwielbiają losowanie, więc często wrzucam karty z różnych dziedzin lub z jednej konkretnej do wielkiego słoika, kapelusza lub worka (nadadzą się wszystkie przedmioty, do których można włożyć rękę). Dziecko losuje kartę, a następnie musi powiedzieć jedno zdanie w drugim języku z wylosowanym przedmiotem. Losuje karty z przyborami szkolnymi i mówi, do czego służy to co wylosował. Np. Kredkami można malować, nożyczkami można wycinać itp. Młodsze dzieci mogą podać tylko kolor wylosowanej rzeczy.

 

Nauka języka z kartami obrazkowymi może być naprawdę bardzo skuteczną i przyjemną metodą. Mam nadzieję, że swoim artykułem trochę cię do tego przekonałam. Dzieci będą miały najlepszą zabawę, jeśli odpowiednio dostosujemy zabawę do ich wieku czy też poziomu zaawansowania. Równie ważne jest ciągłe powtarzanie tych samych zwrotów. Nie martw się więc jeśli podczas gry dziecko z każdą kartą będzie musiało powtórzyć, np. Mydło jest w łazience, buty są na korytarzu, łóżko jest w sypialni:)

 

Jeśli szukasz jeszcze więcej sposobów na wzmocnienie językowych umiejętności swoich pociech, to zapraszam do kolejnego ARTYKUŁU, chętnie dzielę się sposobami, które działają na moje dzieci i moich uczniów.

 

Różne darmowe materiały jak np. zestawy kart obrazkowych z konkretnej dziedziny, wysyłam swoim subskrybentom Newslettera. Zapisz się, jeśli przyda ci się solidna porcja inspiracji raz w tygodniu.

ZAPIS NA NEWSLETTER

© 2024 Instytut Językowy Echo™. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie - dip it.