Moc komiksów w nauce języka
IWONA SMÓLZamieszczono: 2023-12-27 14:09:19
(Aktualizacja: 2023-12-27 15:03:56)
nauka języka
Komiksy mają mnóstwo zalet z punktu widzenia nauki języka. Krótkie frazy szybko wpadają w ucho a ilustracje zachęcają do dalszej lektury. Zawsze można dobrze się przy nich bawić. Komiksy nie przytłaczają tekstem, dzięki czemu dziecko chętniej po nie sięga niż po grube książki.

Znam dużo dzieci, które dzięki komiksom przekonały się do sięgania po książki. Komiksy nie tylko dostarczają dobrej rozrywki, ale też dzięki nim, można zachęcić dziecko do czytania w drugim języku. Wszyscy chętniej czytają, gdy nie przytłacza ich cała strona tekstu. Obrazki od razu przyciągają wzrok, rozbudzają zainteresowanie i bardzo często również rozbawiają.

 

Oto główne powody, dla których warto proponować dzieciom książki obcojęzyczne w formie komiksu:

 

Krótkie, treściwe zwroty łatwo wpadają w ucho

Czyta się je o wiele szybciej niż tradycyjne książki. Są napisane krótkimi zdaniami, co zdecydowanie ułatwia czytanie w drugim języku. Tekst bazuje na pytaniach i odpowiedziach, formach ekspresji i równoważnikach zdań. Dzięki temu bardzo łatwo można zapamiętać nowe słowa i wyrażenia w innym języku.

 

Wersje dialogowe pomagają w prowadzeniu konwersacji

Głównym atutem z językowego punktu widzenia są tutaj właśnie dialogi. Nauka języka opiera się przecież na konwersacji i to właśnie prowadzenia rozmów powinniśmy uczyć się w pierwszej kolejności. Komiksy idealnie się do tego nadają.

 

Ilustracje przyciągają wzrok

Dzieci czasami bardzo trudno zachęcić do czytania i poznawania nowych książek. Żeby przekonać je do czytania, warto najpierw obejrzeć z nimi komiks i rozbudzić zainteresowanie ciekawymi ilustracjami. Tego typu książki opowiadają obrazkami, to one grają tu główną rolę. Jeśli ilustracje zaciekawią, to automatycznie spoglądamy na tekst aby sprawdzić co powiedział bohater komiksu lub przekonać się, o co właściwie chodzi w tej historii. W pewnym momencie człowiek się orientuje, że nie wiadomo kiedy zaczął czytać w drugim języku.

 

Dostarczają dobrej rozrywki, czyli uczą przez zabawę

Dla sceptyków książkowych warto wybrać komiks w ich ulubionym gatunku i podejmujący interesujące go tematy. Wybór w każdym języku jest bardzo duży. Można znaleźć nie tylko komiksy humorystyczne i typowe dla dzieci, ale również kryminały, detektywistyczne, przygodowe lub nawet science fiction. Bez wątpienia wszystkie dostarczą dobrej rozrywki, a to najlepsza droga do nabywania nowych, również językowych umiejętności.

 

Czyta się je szybko

Dla dzieci bywa to bardzo ważne, aby czytało się szybko, aby historię można było poznać w krótkim czasie do końca. W dzisiejszych czasach kompaktowość i treściwość są coraz bardziej popularne. Dzieci także szybko się nudzą. Dlatego komiksy w drugim języku dzięki swojej treściwości mają szansę na zaciekawienie młodego człowieka, co wiąże się z motywowaniem go do czytania w drugim języku.

 

Podsumowując, komiksy można czytać więcej razy i utrwalać dzięki temu słownictwo w kontekście rozmowy. Dzięki swojej obrazkowej formie zaciekawiają i rozbudzają wyobraźnię. To dobra szansa na rozbudowanie słownictwa w drugim języku. Proponujcie swoim dzieciom wielojęzyczne komiksy. Będąc za granicą, rozejrzyj się za komiksami lub zamów je przez Internet. Zobacz czy zadziałają u was w domu. U nas nigdy się nie nudzą.

Jeśli zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do czytania książek i chcesz zobaczyć jak aktywnie bawię się ze swoimi dziećmi podczas czytania to zapraszam do mojego artykułu na ten temat.

AKTYWNE CZYTANIE Z DZIECKIEM

 

Na swoim instagramowym profilu często pokazuję jakie komiksy, książki lub gry lubią moje dzieci.

Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji, to zapisz się do mojego Newslettera.

Co poniedziałek możesz dostawać ode mnie

Wiadomości o Wielojęzyczności.

© 2024 Instytut Językowy Echo™. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie - dip it.