SPOSOBY NA PRZEŁAMANIE BARIERY JĘZYKOWEJ U DZIECI
IWONA SMÓLZamieszczono: 2024-03-26 10:08:54
(Aktualizacja: 2024-03-26 10:32:19)
nauka języka
Znalezienie odwagi do rozmów w drugim języku, to duże wyzwanie. Młodsze dzieci zupełnie nie mają problemu ze swobodną konwersacją i nie przejmują się popełnianymi błędami. Im jednak jesteśmy starsi, tym większy czujemy dyskomfort w swobodnym porozumiewaniu się z obcokrajowcami.

Najlepszym sposobem, aby uniknąć stresu podczas rozmów, byłoby nauczyć młodsze dzieci języka na tak dobrym poziomie, aby gdy dorosną, swobodnie się w nim komunikowały. Nie jest to jedna zawsze możliwe. Dlatego przedstawiam kilka pomysłów na to, jak zachęcać starsze dzieci do używania drugiego języka i przełamywać ich językowe bariery.

 

Aktywna komunikacja

Bardzo ważne jest, aby motywować dziecko do dialogów i stwarzać okazje do budowanie zdań oraz zadawania pytań na głos. Na początku będą to tylko krótkie frazy, a z czasem powinny coraz bardziej się wydłużać. Najlepiej ćwiczyć w domu, zadbać o twórczą atmosferę i sprawić, aby dziecko czuło się swobodnie. Jeśli nie lubi, aby ktoś je słyszał, to należy to uszanować.

 

Gry i zabawy językowe

To bardzo dobry sposób na częste powtarzanie podobnych zwrotów, co doda dziecku odwagi podczas konwersacji. Idealnie nadają się do tego gry planszowe, podczas których dziecko zapomina, że mówi w drugim języku, bo zdobycie punktów absorbuje je bardziej. Tworzę kreatywne gry do zabaw językowych z dziećmi. Kilka z nich możesz pobrać tutaj DARMOWE MATERIAŁY. Wydrukuj i pobaw się z dzieckiem.

 

Wyjazdy za granicę

To jeden z kluczowych motywatorów do używania drugiego języka. Słysząc jak wszyscy wokół porozumiewają się podobnie, dziecku już nie wydaje się to niczym wyjątkowym i samo też zaczyna mówić jak inni. Po każdej podróży dodatkowo będzie wzrastać ochota do nauki i rozmawiania w różnych językach.

 

Kursy językowe

Jeśli dziecko tylko od nas słyszy drugi język, to prędzej czy później wyda mu się to zbyt monotonne. Dobrym sposobem może być zapisanie na grupowe kursy, gdzie usłyszy, że rówieśnicy zmagają się z tym samym wyzwaniem. W grupie osób o podobnym poziomie językowym każdy poczuje się pewniejszy. Tworzę w moim Instytucie małe grupy dzieci do zabaw z językiem niemieckim lub polskim. Zapraszam serdecznie do wspólnej zabawy online. MOJE KURSY

 

Kontakt z obcokrajowcami

Wskoczenie do głębokiej wody może być bardzo dobrym sposobem na przełamanie barier. Rozmowa z rodowitym użytkownikiem drugiego języka jest zawsze dużą satysfakcją i motywuje do nauki. W każdym dużym mieście w Polsce można spotkać obcokrajowców. Możesz zapisać dziecko na konwersacje, lub poszukać w wakacje warsztatów czy kolonii prowadzonych przez osoby z innych krajów.

 

Regularność i różnorodność źródeł

Należy dbać, aby nie było zbyt dużych przerw w kontakcie z drugim językiem i urozmaicać sposoby nauki. Dzięki temu wyrobimy w dziecku nawyk językowy, który nie będzie kojarzył się z nudą i stresem. Korzystaj z bogatej bazy pomysłów w Internecie i przeróżnych materiałów pomocnych w oswajaniu dziecka z drugim językiem. Jeśli potrzebujesz cotygodniowej motywacji to zapraszam do mojego newslettera. ZAPISZ SIĘ I ODBIERZ PREZENT

 

Głośne czytanie

Z pewnością dzięki czytaniu można przyzwyczaić się do tego, jak brzmi głos dziecka w drugim języku. Dobrym pomysłem będzie też, nagrywanie go i wspólne odsłuchiwanie. To próba stworzenia sytuacji, gdy mówienie w drugim języku staje się naturalne. Dzięki temu dziecko może usłyszeć jak mówi i pracować nad wymową lub akcentem. Czytanie ma mnóstwo różnych zalet w kontekście nauki drugiego języka. Możesz o tym poczytać w moim artykule: ARTYKUŁ O CZYTANIU KSIĄŻEK W DRUGIM JĘZYKU

 

© 2024 Instytut Językowy Echo™. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie - dip it.